Ciemna ściana - jak ją zaaranżować?

Ciemna ściana w pomieszczeniu dodaje przytulności i w niezwykły sposób wydobywa kolory dekoracji. Nie bez powodu ściany w niektórych galeriach sztuki pokryte są ciemną farbą. Marzysz o ciemnej ścianie, ale nie wiesz jak ją zaaranżować, by wnętrze nie wydawało się mroczne i przytłaczające? Zapoznaj się z naszym poradnikiem. Przygotowaliśmy garść przydatnych informacji o doborze dodatków do ciemnej ściany. 

Którą ścianę w pomieszczeniu pomalować na ciemny kolor?

Kontrastująca ciemna ściana zawsze będzie przyciągać wzrok, dlatego warto wiedzieć, którą pomalować na ciemny kolor, by wyglądała najlepiej.

Oto kilka wskazówek:

  • w małych pomieszczeniach ciemną farbą pokryj tylko jedną ścianę lub jej fragment. Duże możesz pomalować w całości, zostawiając jasny tylko sufit;
  • ciemne ściany dobrze wyglądają w jasnych, widnych wnętrzach. Wybieraj więc pomieszczenia z oknem od strony wschodu lub południa;
  • na ciemno pomaluj ścianę naprzeciw okna lub z boku okna. Unikaj malowania ścian z oknem, będą wydawać się jeszcze ciemniejsze;
  • nie maluj na ciemno dwóch dłuższych, przeciwległych ścian, by nie uzyskać efektu zacienionego korytarza;
  • ciemny sufit + jasne ściany to świetny pomysł do wysokich pomieszczeń, optycznie obniży i poszerzy wnętrze;
  • najlepszym wyborem będzie ciemna farba satynowa (dobrze odbija światło), ale pamiętaj, by ściany nią pokryte były idealnie gładkie;
  • warto rozważyć dodatkowe źródła światła w pomieszczeniu z ciemną ścianą lub ścianami;
  • jeśli zależy Ci na przestronności – zadbaj o to, by inne elementy wystroju były jasne – podłoga, drzwi, dekoracja okna, meble i dodatki. 

Ciemna ściana – jaki kolor wybrać? 

Dzięki popularnym programom wnętrzarskim Polacy są coraz bardziej otwarci na zmiany we wnętrzu. Pomalowanie ściany na ciemniejszy kolor już nie szokuje. To raczej sposób na przeciwstawienie się nudzie i stworzenie efektownego tła dla dekoracji ściennych. Te wyglądają na nich naprawdę dobrze, zwłaszcza jeśli umieszczone zostaną w kontrastujących ramkach.

Ciemne odcienie pasują niemal do każdego stylu wnętrzarskiego. Szczególnie dobrze prezentują się w pomieszczeniach utrzymanych w stylu nowoczesnym, industrialnym, minimalistycznym, skandynawskim czy glamour. Jednak jaki kolor ciemnej ściany wybrać? Butelkowa zieleń, granat a może grafit? Oto kilka odcieni, które najczęściej pojawiają się w polskich domach.

Butelkowa zieleń na ścianie

Butelkowa zieleń to zdecydowanie najchętniej wybierany kolor do mieszkania. Butelkowy odcień jest bliski naturze, kojarzy się z dziką nieokiełznaną przyrodą, leśnym mchem i lasami skąpanymi za gęstą mgłą. Głębokie zielenie to też elegancja, wyrafinowanie, szlachetność. Podobnie jak purpura i burgund to jeden z królewskich kolorów. Butelkowa zieleń sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu, często pojawia się w salonie, sypialni, kuchni czy łazience. Zieleń w odcieniu butelkowym (i nie tylko) relaksuje, wycisza. Dlatego można ją wykorzystać też w pokoju dziecięcym. 

Butelkowa zieleń świetnie komponuje się z drzewem w każdym odcieniu, marmurem i złotem. Lubi towarzystwo niemal każdego koloru. Do kobiecych, wysmakowanych wnętrz wybierz połączenie butelkowej zieleni z burgundem, różem i złotymi drobiazgami. By stworzyć egzotyczne połączenie, zdecyduj się na butelkowy odcień w zestawieniu z karmelem wymieszanym z bielą lub czernią. Butelkowa zieleń ożywi też scadi utrzymany w bielach i szarościach.

Granatowa ściana we wnętrzu

Granat, głębokie odcienie niebieskiego to kolory kojarzone z powagą, autorytetem, siłą i stylem marynistycznym. Świetnie sprawdzają się jako lżejsze zastępstwo czerni, budując przy tym atmosferę wyrafinowanej elegancji. Granat na ścianie pasuje do pomieszczeń związanych z pracą (gabinet, domowe biuro), ale także tych, w których odpoczywamy – sypialni, salonu.

Idealnym dopełnieniem dla granatowych ścian są dodatki w kolorze bieli i kremu. Warto zdecydować się też na meble w kolorze jasnego drewna czy kontrastujących z granatem odcieni żółtego, pomarańczu. We wnętrzu z granatową ścianą dobrze wyglądać będą też szarości i róże, dodadzą mu kobiecego, urokliwego charakteru. Granat, jak wszystkie ciemne kolory, lubi rozświetlenie. Warto więc powiesić złote lub srebrne ramki na granatowej ścianie lub na jej tle umieścić lampę ze złotymi elementami. 

Ciemna ściana. Grafit we wnętrzu

Głęboki odcień szarości to świetna alternatywa dla czerni. Jego popularność ma związek z modą na skandynawskie i industrialne wnętrza. Ponadto, ciemny szary według psychologii kolorów kojarzony jest z bezpieczeństwem, solidnością, opanowaniem i mądrością. Zatem grafitowa ściana powinna pojawić się w gabinecie, domowym biurze, sypialni czy salonie o charakterze formalnym. Grafitowa ściana najlepiej sprawdzi się w dobrze doświetlonym, przestronnym pomieszczeniu.

Grafit lubi towarzystwo innych kolorów. Z łatwością można połączyć go z jasnymi i ciemnymi odcieniami, z każdym będzie wyglądał dobrze. Biel, krem, jasne szarości i pastelowe róże i błękity dodadzą mu lekkości, głębokie zielenie egzotycznego wyrazu, a czerń i brąz – elegancji i powagi. Na grafitowej ścianie dobrze będą wyglądać obrazy i plakaty w białych ramach. Dla uzyskania bardziej wyrafinowanego efektu można użyć też tych ze srebrnym połyskiem. 

Jakie dekoracje ścienne wybrać do ciemnej ściany?

Wbrew pozorom, aranżacja ciemnej ściany nie musi sprawiać wiele problemów. Czasem wystarczy jasna ramka czy wzór dekoracji oparty na kontraście ciemna ściana – jasna dekoracja. Jeśli marzysz o modnej galeryjce ściennej, ale nie jesteś pewien jak dopasować poszczególne wzory – bezpieczną opcją będą czarno-białe grafiki w podobnych ramach.

Jakie dekoracje pasują na ciemną ścianę?

  • czarno-białe grafiki i zdjęcia,
  • wzory wykorzystujące ten sam kolor, który pojawia się na ścianie,
  • wzory oparte na kontraście ciemne-jasne (krem, biel, pastele, pudrowy róż, szarość),
  • ramki w kolorze bieli, jasnego drewna, wikliny, złota lub srebra,
  • połyskujące dodatki np. lustro w srebrnej lub złotej ramie.
Podziel się ze znajomymi:
Top