POKÓJ DLA DZIEWCZYNKI TO SZCZEGÓLNE, WIELOFUNKCYJNE WNĘTRZE, PEŁNIĄCE KILKA RÓŻNYCH RÓL: SYPIALNI, MIEJSCA DO NAUKI, ZABAWY I SPOTKAŃ Z RÓWIEŚNIKAMI. KAŻDY RODZIC KIEDYŚ STAJE PRZED WYZWANIEM, JAK STWORZYĆ TAKIE WNĘTRZE, KTÓRE ŁĄCZY TE WSZYSTKIE ROLE W SPOSÓB SPÓJNY, ESTETYCZNY I ATRAKCYJNY DLA DZIECKA.
Planując pokój dla dziewczynki, wielu rodziców odruchowo wybiera różową kolorystykę, kwiatowe desenie i romantyczne dekoracje. Warto jednak zastanowić się chwilę dłużej, jak urządzić azyl dla córeczki, tak, aby wnętrze było przyjazne i przytulne, dopasowane do jej wieku i charakteru, by wspierało jej rozwój i by dziewczynka komfortowo się w nim czuła.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by całkowicie puścić wodze fantazji podczas planowania nowej aranżacji, a nawet zaangażować naszą małą księżniczkę w proces tworzenia jej własnego miejsca (o ile jej wiek już na to pozwala). W taki sposób z pewnością powstanie wyjątkowa, bajkowa przestrzeń dla dziewczynki, która będzie spełnieniem jej marzeń i odpowiedzią na jej potrzeby.
Jeśli nie wiesz, od czego zacząć aranżację pokoju dla dziewczynki, sprawdź nasze pomysły i inspiracje!
Pokój dla dziewczynki – inspiracje
Najtrudniejszym zadaniem zazwyczaj okazuje się sam projekt: kolorystyka, styl, meble i ich ustawienie, dekoracje… Jak znaleźć pomysł na pokój dla dziewczynki? Oto kilka sugestii:
Znajomi i rodzina, którzy niedawno urządzali pokój dla dziecka. To chyba najcenniejsze źródło inspiracji i porad.
Sklepy stacjonarne z wyposażeniem wnętrz. W dużych sklepach wnętrzarskich i meblowych często możemy oglądać na żywo gotowe aranżacje z wykorzystaniem dostępnych w ofercie produktów. To nieocenione źródło pomysłów na ciekawe rozwiązania.
Katalogi producentów mebli, farb i innych artykułów wyposażenia wnętrz często prezentują gotowe pomysły na wykorzystanie oferowanych produktów. Takie katalogi są zazwyczaj bezpłatne i można je znaleźć w sklepach stacjonarnych lub na przykład na targach nieruchomości lub targach budowlanych.
Blogi i strony internetowe poświęcone tematyce wnętrzarskiej.
Strony producentów farb, tapet, dekoracji, wyposażenia.
Pinterest i Instagram.
Pokój dla dziewczynki – aranżacja dostosowana do wieku dziecka
Każdy wiek ma inne potrzeby, dlatego inaczej będzie wyglądał pokój dla niemowlaka, dla pięciolatki, a zupełnie inaczej dla uczennicy.
Oto kilka wskazówek, jak sprawić, by nowy pokój pozostał funkcjonalny przez kilka kolejnych lat:
zaplanujmy dokładnie podział pokoju na strefy: strefa odpoczynku, strefa zabawy i strefa nauki. Później, w kolejnych latach, zamiast robić za każdym razem generalny remont i przemeblowanie, w każdej ze stref będzie można łatwo wprowadzać lekkie modyfikacje w zależności od wieku i zmieniających się potrzeb dziewczynki.
postawmy na neutralną kolorystykę ścian, mebli, podłóg, a ulubione kolory dziecka zastosujmy w dodatkach, które łatwo potem wymienić. Nie od dziś wiadomo, że to dodatki tworzą charakter wnętrza: obrazy, tapety, poduchy, dekoracje.
wybierzmy uniwersalne meble, które „rosną” razem z dzieckiem. Przykładem takich mebli są łóżka ze specjalnym rozsuwanym stelażem, który możemy wydłużać wraz ze wzrostem pociechy, albo biurka, których wysokość można regulować. Warto zwrócić uwagę na kolorystykę: dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie mebli w kolorze jasnego drewna lub białych, ponieważ pasują praktycznie do wszystkich kolorów.
Pokój dla dziewczynki i jego aranżacja a psychologia kolorów
Warto również wiedzieć, że kolory pomieszczeń, w których dziecko przebywa, mogą wpływać na nastrój, samopoczucie, a w dłuższej perspektywie nawet na jego rozwój. Z tego powodu, do pokoju dziewczynki, należy uważnie wybierać wiodące kolory. Kolory, które mają pozytywny wpływ na psychikę, to: biel, szarości, jasne beże, jasny pastelowy błękit, jasnozielony, lawendowy, miętowy, jasnoróżowy oraz w niedużej ilości – żółty i pomarańczowy. Wszelkie mocno nasycone i żywe odcienie najlepiej stosować w akcentach i dekoracjach lub tylko na jednej ze ścian. Dobrym pomysłem jest zróżnicowanie kolorystyczne wydzielonych stref pokoju: np. w strefie zabawy możemy zastosować więcej żywych barw.
Wystrój pokoju a zainteresowania dziecka
Projektując pokój dla dziewczynki, pamiętajmy o zainteresowaniach dziecka. Jeśli dziewczynka jest małą podróżniczką, naklejmy na jedną ze ścian wielką mapę świata. A może kocha czytać książki? – przeznaczmy zatem więcej miejsca na regał na ulubione lektury. Miłośniczce zwierzątek zafundujmy plakaty z motywem kociaków, leśnych zwierzątek albo egzotycznych zwierząt w dżungli.
Oświetlenie w pokoju dziecka
W pokoju dla dziewczynki powinniśmy zamontować kilka punktów świetlnych:
górne centralne oświetlenie dające jasne światło rozproszone i nie rażące w oczy,
lampkę przy biurku,
nocną lampkę przy łóżku o ciepłej barwie światła.
ewentualnie kinkiety ścienne.
Ciekawym pomysłem jest zastosowanie ledowych napisów albo lampek nocnych w formie projektorów.
Niezwykłego klimatu dodają też fluorescencyjne naklejki i świecące w ciemności plakaty.
Pokój dla dziewczynki – w stylu boho
Styl boho od kilku już lat zajmuje czołówkę w trendach wnętrzarskich i z powodzeniem nadaje się do dziewczyńskiego pokoju. Styl boho to beztroska, lekkość i swoboda, natura, drewno, kwiaty, pastelowe jasne kolory i spodoba się przede wszystkim romantycznej duszy. Podstawę stylu stanowią klimatyczne dodatki handmade z naturalnych materiałów.
W takiej aranżacji idealnie sprawdzą się ściany w kolorze jasnego pudrowego różu, ciepłego beżu, kremowe lub białe. Absolutnym must-have jest fototapeta w naturalnych kolorach nawiązująca do natury:
z motywem kwiatów: róż, magnolii, peonii, kwietnej łąki, dmuchawców, itp.
z motywem roślinnym: tropikalne liście monstery, bananowca, bluszczu, paproci, bambusowy las motyw dżungli, itp.
Taka tapeta znakomicie ozdobi ścianę za zagłówkiem łóżka.
W aranżacji w stylu boho postaw na meble w kolorze drewna lub białym; pięknie wyglądają też mebelki wiklinowe lub rattanowe: ozdobne łóżko, miniaturowy fotel paw, mini regał na książki, kosze na zabawki. Bardzo modnym dodatkiem, który z pewnością uszczęśliwi Twoją latorośl będzie lniany lub bawełniany baldachim nad łóżkiem, w kolorze kremowym, w pudrowym beżu lub różu. Nie zapomnij o wyplatanych koszach z trawy morskiej na dziewczyńskie skarby, makramowych kwietnikach i łapaczach snów, girlandach i wiszącej huśtawce przymocowanej do sufitu. Dopełnieniem aranżacji będzie dywan z naturalnych włókien i bambusowy lub rattanowy żyrandol.
Pokój dla dziewczynki – w stylu skandynawskim
Styl skandynawski to praktyczny nowoczesny minimalizm, to czarno-białe kontrasty, szarości, błękity, naturalne materiały, proste oszczędne formy, funkcjonalność i użyteczność. Aranżacja w stylu skandynawskim łączy tradycję z nowoczesnością, dzięki czemu styl ten jest ponadczasowy i odpowiedni dla dziewczynek w każdym wieku.
W pomieszczeniu w stylu skandynawskim ściany najczęściej są białe; biel doskonale odbija światło, rozjaśnia i rozświetla wnętrze. Ściany w kolorze jasnoszarym to również dobre rozwiązanie, taka kolorystyka działa uspokajająco i stanowi dobre tło dla innych przedmiotów.
Aby przełamać monotonię ścian wprowadź na jednej z nich dekoracje w kontrastowym kolorze:
pomaluj jedną ze ścian w całości lub w połowie czarną farbą tablicową – sprawisz Twojej córeczce wiele radości;
stwórzcie razem z córką mini-galerię na jednej ze ścian: a na niej plakaty, naklejki lub obrazy.
Drewniane meble, podłoga, dodatki, zabawki to cecha charakterystyczna stylu skandynawskiego. Meble w pokoju dziewczynki powinny być proste i funkcjonalne, ale też sprawiać radość dziecku, jak na przykład drewniane łóżko „domek”. Drewno ociepla białe wnętrze, wprowadza ciepły przytulny klimat, tak samo jak naturalne tekstylia. Jasne lniane zasłony, włochaty dywan, miękkie poduchy, bawełniane narzuty. Każda dziewczynka marzy o własnym przytulnym bajkowym pokoju. Mamy nadzieję, ze dzięki naszym propozycjom i sugestiom, stworzysz niezwykłe dziewczyńskie królestwo dla Twojej księżniczki!