Jak dobrać kolory do mieszkania? Odpowiedzi na to pytanie szukają wszystkie osoby stające przed wizją remontu albo urządzania swojego lokum. Od razu zaznaczymy, że nie jest ona ani oczywista, ani prosta… Jak zatem zrobić to dobrze, tak by barwy współgrały ze sobą i dawały piękny, harmonijny efekt? Rozwiązaniem jest koło barw i łączenie kolorów na jego podstawie.
Kolory do mieszkania – krótki poradnik
Tymczasem zacznijmy od początku…
czyli zastanówmy się nad przeznaczeniem pomieszczenia, jego wielkością i oświetleniem. Każdy z tych elementów ma istotny wpływ w odbiorze poszczególnych barw, ich kontrastu czy intensywności, a co za tym idzie decydujące znaczenie przy wyborze kolorów farb do wnętrza.
Co to jest koło barw i jak na jego bazie wybrać kolory do mieszkania
Zatem, jeżeli powyższe kwestie są zrozumiałe, warto skorzystać z pomocy koła barw i dobrać idealne zestawienia kolorów. Czym więc jest koło barw i jak się nim posługiwać?
W uproszczeniu, koło barw to schemat kolorystyczny przedstawiający kompozycję 6 kolorów – trzech podstawowych (czerwony, żółty i niebieski) oraz trzech drugorzędowych (zielony, pomarańczowy i fioletowy) ułożonych naprzemiennie, według kolejności łączenia. Koło może występować także w wersji rozszerzonej – obejmuje wówczas większą liczbę pochodnych barw i odcieni. Ponadto schemat koła nie uwzględnia czerni, bieli oraz szarości. Uważa się, iż nie są to kolory, dlatego zawsze będą kontrastowe dla barw koła.
Jak wygląda koło barw
Istnieją trzy podstawowe możliwości łączenia kolorów w oparciu o koło barw.
Pierwsza z nich zakłada wybór jednego koloru, ale o różnych stopniach nasycenia i intensywności. W efekcie takie monochromatyczne zestawienie tworzy wyjątkowo ciekawe, harmonijne połączenie i wprowadza do pomieszczenia spokojny nastrój.
Drugim jest komponowanie ze sobą kolorów sąsiednich, występujących kolejno obok siebie. Takie połączenie z jednej strony wprowadzi do pomieszczenia harmonię, a z drugiej pozwoli na wniesienie do wnętrza odrobiny urozmaicenia, kolorystycznego przełamania. Poszczególne barwy mogą bazować oczywiście na różnych odcieniach i intensywności nasycenia, co pozwoli na idealne dopasowanie tej kolorystycznej mieszanki do charakteru i stylu pomieszczenia.
Trzecim sposobem jest zestawianie ze sobą kolorów znajdujący się po przeciwnych stronach koła barw. Taka mieszanka zdecydowanie należy do kategorii odważnych. Wniesie do wnętrza pomieszczenia energię, sprawi, że nabierze ono charakteru. Oczywiście łączone w ten sposób mogą być barwy o różnym stopniu nasycenia, dzięki czemu mieszanka kolorów może być albo wyjątkowo mocnym akcentem, albo stonowanym, delikatnym.
Jak dobrać kolory do mieszkania?
Znajomość zasad łączenia kolorów w oparciu o koło barw to tylko jeden z elementów decydujących o ostatecznym efekcie. W efekcie mogą stać się one bazą niejednej ciekawie prezentującej się aranżacji kolorystycznej. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze barw przesądzać powinny nie tylko ściśle określone zasady ich komponowania, ale przede wszystkim indywidualne samopoczucie i gust właściciela mieszkania. W końcu to on najlepiej wie, w jakiej palecie kolorów czuje się najbardziej komfortowo, w jakich barwach i w jakim stopniu ich nasycenia. W efekcie to właśnie te składowe powinny być najważniejsze przy ostatecznym wyborze kolorów do mieszkania.