Najlepsze miejsca na city break w Polsce – letnie propozycje fotograficzne

Cudze chwalicie, swego nie znacie – ile razy zdarzyło Ci się nie dostrzegać tego, co oferuje rodzimy kraj? Okazuje się, że oprócz smacznych wyrobów i wysokiej jakości odzieży jest też mnóstwo atrakcyjnych miejsc na krótki wypoczynek. Gdzie pstrykniesz najpiękniejsze fotki? Poznaj nieoczywiste miejsca na weekend i zaplanuj swój city break.

Sprawdzony przepis na doskonałą zabawę

Polskie miasta stały się inspiracją do wyjątkowych podróży. Rodacy z zaskoczeniem odkrywają miejsca, w których można wypocząć, doładować energię i wykonać serię pięknych zdjęć. City break, czyli krótki wypad do dużego miasta, stał się ulubioną formą spędzania wolnego czasu. W wielu przypadkach nawet nie trzeba brać urlopu, bo wystarczą 2-3 dni, by w pełni doświadczyć atmosfery innego miejsca.

Gdzie w Polsce na city break? Na szczęście na turystycznej mapie kraju pojawia się coraz więcej miejsc, które oferują wachlarz nieoczywistych atrakcji. W wielu przypadkach wystarczy zboczyć z głównego deptaka, by pozostawić uliczny gwar za plecami i w pełni rozkoszować się miejskim urokiem. Pod tym względem znaleźliśmy dla Ciebie kilka perełek, w których nie ma tłumu turystów.

Sandomierz – mały Rzym

Mówi się, że to serial „Ojciec Mateusz” rozsławił Sandomierz wśród Polaków. Jest w tym sporo prawdy, bo miasto zyskało rozgłos już po emisji pierwszych odcinków w 2008 roku. To jednak główna zasługa lokalizacji – Sandomierz, podobnie jak włoska stolica, jest położony na 7 wzgórzach. Z tego powodu jest też nazywany małym Rzymem.

Sercem miasta jest rynek, na którym znajduje się XIV-wieczny ratusz. Po skosztowaniu lokalnych specjałów w jednej z knajpek warto zapuścić się w okalające rynek uliczki. Chcesz poznać Sandomierz w pełnej okazałości? Udaj się na szczyt Bramy Opatowskiej, skąd rozciągają się malownicze widoki na panoramę miasta. To piękne miejsce na szybką sesję zdjęciową. Niewątpliwą atrakcją są także Góry Pieprzowe, wąwozy lessowe oraz rejs po Wiśle, dzięki któremu można podziwiać miasto z zupełnie innej perspektywy.

Zamość – perła renesansu

Miasto powstało w 1580 roku na podstawie projektu włoskiego architekta Bernarda Morando. Z założenia miało być miastem idealnym, a jego główną funkcją była ochrona majątku Zamoyskich. Dziś urzeka kameralnym klimatem – w szczególności starówka, na której znajduje się ratusz z wachlarzowymi schodami. To właśnie tu możesz wykonać wyjątkowe fotki, które następnie przeniesiesz na fotoobraz. Starówkę wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego kamieniczki, bogato zdobione w stylu ormiańskim, są prawdziwą ucztą dla oka.

Na liście najciekawszych atrakcji znalazł się także Park Miejski oraz Twierdza Zamość. Warto zwiedzić także Pałac Zamoyskich – dawną rezydencję rodziny, która powstała jako pierwsza po założeniu miasta.

Katowice, czyli city break po śląsku

Gdzie najlepiej szukać miejsca na city break? W sieci nie brakuje inspiracji oraz szczegółowych wskazówek odnośnie do polskich miast. Jeśli jednak upierasz się, by udać się poza granice kraju, poznaj najpiękniejsze miasta w Europie idealne na weekendowy wyjazd. Nie zapominaj jednak o lokalnych skarbach.

Jednym z nich są Katowice, które oferują turystom masę miejsc do wykonywania wyjątkowych zdjęć. Dziś Katowice to jeden z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Dzięki licznym połączeniom kolejowym możesz zaplanować niezapomniane city break pociągiem. Już sam dworzec stanowi niewątpliwą atrakcję i jest wdzięcznym obiektem dla zdjęć. Na uwagę zasługują także Nikiszowiec oraz ulica Stawowa, która pięknie prezentuje się po zmroku w światłach miasta. Jeśli preferujesz miejsca pełne zieleni, odwiedź koniecznie Dolinę Trzech Stawów.

Wrocław – miasto 100 mostów

Jakie miasto w Polsce ma najwięcej atrakcji? Bez wątpienia będzie to Wrocław! Stolica Dolnego Śląska tętni życiem przez cały rok, oferując przyjezdnym wachlarz zjawiskowych atrakcji. Spacer po mieście warto rozpocząć od wizyty na średniowiecznym rynku, który z każdej strony jest otoczony wyjątkową architekturą. Najpiękniejsze ze zdjęć wykonasz na Ostrowie Tumskim, a także ze szczytu archikatedry św. Jana Chrzciciela.

Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym? Zabierz dzieciaki do wrocławskiego zoo. Mieści się w nim Afrykarium, gdzie znajdują się m.in. zwierzęta z Czarnego Lądu. Świetnym pomysłem na poznawanie miejskiej historii jest poszukiwanie figurek krasnoludków – w całym mieście jest ich ponad 350!

Weekendowy city break Polska – Kraków

O tym, że jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc na city break, chyba nie trzeba pisać. Kraków rocznie odwiedzają miliony turystów z kraju i ze świata. Każdy chce sobie zrobić zdjęcie na tle smoka strzegącego Wawelu, zwiedzić majestatyczne wnętrze Bazyliki Mariackiej czy doświadczyć atmosfery, jaka panuje w Sukiennicach. Wcale nas nie zdziwi, jeśli jedna z Twoich fotek będzie zdobić samodzielnie zaprojektowany kubek ze zdjęciem – w Krakowie nie można się nudzić!

Dorożki, smaczne obwarzanki, hejnał wygrywany co godzinę – miasto królów ma naprawdę sporo do zaoferowania. Jeśli więc będziesz się zastanawiać, jakie miasto wybrać na weekendowy city break w Polsce, Kraków powinien znaleźć się na jednym z pierwszych miejsc Twojej osobistej listy.

Ile kosztuje city break?

Rodacy pokochali krótkie wypady do większych miast. Nie tylko z uwagi na ich intensywny, a jednocześnie zdumiewająco kojący charakter, ale i koszty, które wiążą się z wyprawą. Najprościej napisać, że wydatki, jakie poniesiesz, są sprawą indywidualną. Stawki za nocleg różnią się w zależności od miejsca, które chcesz odwiedzić. Mniej popularne kierunki są tańsze, niejednokrotnie idzie to w parze z opłatami za wstęp do lokalnych atrakcji oraz kosztami jedzenia w restauracjach.

Ogółem – wyżywienie, transport oraz 2-3 noce w dużym mieście powinny Cię kosztować średnio około tysiąca złotych na osobę. Zdobywasz jednak nie tylko doświadczenie podróżnika, ale i piękne zdjęcia, które możesz zachować np. w fotoksiążce jako cenną pamiątkę. A to, jak wiesz, trudno przełożyć na pieniądze.

Podziel się ze znajomymi:
Top