Letni czas sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Gdziekolwiek jesteś – czy w przydomowym ogrodzie, w parku trampolin, czy na złocistej plaży, chętnie sięgasz po aparat, by utrwalić dynamiczne kadry. I tu zaczyna się problem. Postacie na Twoich zdjęciach są rozmazane, a Ty masz wrażenie, że głównym elementem Twoich starań jest chaos. Jak robić ostre zdjęcia w ruchu?
Najlepsze fotki zrobisz na zewnątrz
Jedną z najważniejszych zasad udanej fotki w ruchu jest oświetlenie. Lato jest idealną porą na pstrykanie świetnych zdjęć – masz gwarancję, że promienie słońca zaleją każdy fragment pleneru. Zabierz dzieci lub czworonożnych towarzyszy na spacer. Kiedy jest najlepsza pora? Rano i po południu będziesz mieć szansę na doskonałe kadry. W innych porach dnia słońce znajduje się wysoko na niebie, rzucając na twarz cienie, które nie najlepiej wyglądają na zdjęciach. A chyba chcesz, by efekty Twojej pracy były znakomite, prawda? :)
Ostre zdjęcia to nie tylko kwestia parametrów
Jeśli masz opanowane kwestie techniczne swojego sprzętu, wykonanie dobrych i ostrych fotografii nie powinno stanowić dla Ciebie wyzwania. Musisz wiedzieć, że jeśli mimo wszystko nie osiągasz zamierzonych rezultatów, problem może wcale nie tkwić w ustawieniach aparatu. Rozsądnym krokiem będzie zakup statywu, który pomoże Ci ustabilizować obraz.
Wybierz obiekt i dobrze go wykadruj
Chcesz robić fantastyczne zdjęcia w ruchu? Musisz wybrać jeden punkt ostrości. Bez względu na to, czy fotografujesz dziecko, które dało się porwać zabawie na karuzeli, czy wodospad lub falę rozbryzgującą się o skalisty brzeg, znajdź punkt ostrości i umieść go w centrum kadru. W przypadku dynamicznych ujęć to najlepszy i najbardziej efektowny sposób na ukazanie tego, co chcesz. Możesz pójść kilka kroków w tył, by uchwycić szerszy kadr. Zawsze możesz go przyciąć w programie graficznym, by wydobyć ze zdjęcia jak najlepszy efekt.
Jak robić zdjęcia w ruchu – optymalne parametry
Planujesz zrobić własną galerię ścienną lub podarować zdjęcia komuś na prezent? Świetnym wyborem będą duże odbitki – potęgują efekt ruchu, imponują bogactwem kolorów. I bardzo dobrze wyglądają na ścianie oprawione w ramki :)
Jeśli chodzi o fotografie w ruchu, główną rolę gra tutaj ustawienie czułości. Parametr ISO powinien wynosić 800, a nawet 3200 czy 6400. W aparacie możesz ustawić czułość również na tryb AUTO, wówczas sprzęt sam dobierze odpowiednie parametry. Istotną kwestią jest także czas naświetlania. Powinien być tak krótki, jak to tylko możliwe. Jak robić zdjęcia w ruchu lustrzanką? Poszukaj ikony biegacza – to tryb, który zamraża ruch na zdjęciu. Jeśli operujesz aparatem manualnie, ustaw tryb S(T) i wybierz parametr 1/1000 sekundy.
Tryb seryjny – wykorzystaj go w ruchu
Jeśli w Twoim urządzeniu znajduje się opcja wykonywania zdjęć w trybie seryjnym, teraz jest idealny czas, by go wypróbować. Dzięki temu aparat uchwyci wiele obrazów jeden po drugim, a Ty będziesz w stanie wybrać te, które są najbardziej wyostrzone.
Jak robić zdjęcia w ruchu telefonem? Nowoczesne urządzenia mają wbudowane opcje, które ułatwiają robienie świetnych zdjęć. Poszukaj ikony z motywem dziecka lub uruchom tryb sport i utrwalaj dynamiczne momenty – przemieszczający się tłum czy przejeżdżające auta. Tryb seryjny wymaga nieco cierpliwości. Może się zdarzyć, że spośród kilkunastu lub kilkudziesięciu zdjęć wybierzesz tylko kilka. Nie zrażaj się i próbuj dalej, a na pewno uzyskasz świetne efekty.
Autofokus – automatyczne ustawienie ostrości
Nie wiesz, jak poradzić sobie z dynamiczną sceną? Autofokus jest wybawieniem dla fotografów amatorów. To tryb, który pozwoli na automatyczne ustawienie ostrości zdjęcia w ruchu. Tryb samodzielnie wykrywa ten punkt na fotografiach – możesz skorzystać z jednego z dwóch wariantów:
- autofokus w trybie pojedynczym – wystarczy, że w aparacie wciśniesz spust migawki do połowy i przytrzymasz, a sprzęt ustawi punkt ostrości i zablokuje ekspozycję. Zdjęcie wykonasz, przyciskając do końca spust migawki,
- autofokus w trybie ciągłym – aparat sam szuka obiektów i ustawia ostrość, więc nie musisz przytrzymywać migawki do połowy, by znaleźć najlepsze ujęcie. Autofokus w trybie ciągłym znajdziesz w aparacie pod symbolem AF.
Fotografowanie obiektów w ruchu po zmroku
Zdjęcia wykonywane nocą skrywają w sobie magię i nutę tajemniczości. Chcesz uchwycić bawiący się tłum lub ująć w kadrze światła miasta? Przyda się zaawansowana wiedza dotycząca przysłony, czułości ISO i czasu naświetlania. Aby uchwycić idealny kadr, musisz nieustannie kontrolować te 3 parametry.
Ustaw jak najkrótszy błysk lampy i bardzo wysoką czułość ISO. Korzystaj z lampy błyskowej, by na matrycy zarejestrowało się światło odbite od obiektu. Postaraj się, by w otoczeniu, które fotografujesz, nie było innego źródła oświetlenia, wówczas aparat skupi się na punkcie, na którym Ci zależy.
A jak uchwycić rozmycie w ruchu? Z pewnością wiele razy zdarzyło Ci się oglądać fotki, na których przejeżdżające auta pozostawiają za sobą długą smugę światła. Jak uzyskać taki efekt? W takiej sytuacji musisz ustawić długi czas naświetlania. Pamiętaj też, by trzymać aparat w miejscu. Wykonując zdjęcie, postaraj się, by łokcie przylegały ściśle do ciała. Innym rozwiązaniem będzie zastosowanie statywu – solidny monopod powinien sobie poradzić z każdym kadrem.
Zachwyć bliskich efektami
Zdjęcia w ruchu wymagają wprawy, ale kiedy już opanujesz podstawowe zasady dotyczące czułości i czasu naświetlania, każdy kolejny kadr będzie dawał Ci większą satysfakcję. Pamiętaj, że im szybciej porusza się dany obiekt, tym krótszy czas naświetlania należy ustawić.
Chcesz utrwalić rezultaty swoich starań? Z gotowych zdjęć stwórz kieszonkowy minibook, czyli książeczkę składającą się z 50 fotek w rozmiarze 10 cm × 15 cm. Wszystkie zdjęcia zawierają perforację wzdłuż lewej krawędzi, możesz więc odrywać wybrane fotki i dzielić się nimi z kimś bliskim. Minibook to świetna pamiątka, która pozwoli Ci ocenić postęp swoich fotograficznych umiejętności. A nic tak nie cieszy, jak coraz lepsze zdjęcia!