Pokój dla dziecka to przestrzeń wielozadaniowa. Ma pełnić rolę sypialni, miejsca do nauki, wypoczynku oraz bawialni. Jak to wszystko połączyć i sprawić, żeby dodatkowo było ładne i ciekawe? Przeczytaj, jak dobrać dekoracje do pokoju dziecka.
Jako mama 3 dzieci w wieku 4-9 lat, przedstawię Ci 5 przedmiotów, których nie może zabraknąć w pokoju dziecka. Dzięki nim, przestrzeń dla dziecka będzie funkcjonalna i użyteczna. Na koniec wspomnę o kilku dodatkach, żebyśmy nie zapomnieli do kogo pokoik należy i aby odpowiadał jego właścicielce czy właścicielowi.
Sugerując się katalogiem wnętrzarskim widzimy, co powinno znaleźć się w pokoju dziecka. Łóżko, szafa, biurko. To podstawowe elementy wystroju dziecięcego wnętrza. Jednak drążąc temat, odpowiedzmy sobie na pytanie – jakiej wielkości ma być tapczanik, czy biurko będzie dla nastolatka, a szafa dla bobasa? Zacznijmy od najważniejszej kwestii – nie wszystko jest dla każdego.
Wygodne łóżko do pokoju dziecka
Miejsce do spania zmienia się wraz z dzieckiem. Najpierw kupujemy kołyskę, kosz Mojżesza lub łóżeczko ze szczebelkami. To ostatnie, wydaje się najbardziej trafionym pomysłem, z uwagi na jego wielkość i możliwość podwyższenia poziomu spania. Kiedy dziecko podrośnie, podejmujemy decyzje o zmianie łóżka. I tu rodzi się pytanie – które będzie najlepsze?
Przedszkolak zazwyczaj śpiąc, przewraca się z boku na bok, wierci, śpi na brzuszku, z pupą do góry, czasem nawet po przekątnej materaca. Musimy mu więc zapewnić bezpieczne, a nie tylko wygodne – miejsce do spania. Doskonale sprawdzą się tu niewielkich gabarytów łóżka z barierką, które zabezpieczają przed upadkiem. Miejsce do wypoczynku możemy uatrakcyjnić interesującą fototapetą, ukierunkowaną na zainteresowania naszego dziecka.
Dla ucznia możemy już kupić duże łózko. Fajnym pomysłem są łóżka rozsuwane, które rosną wraz z jego właścicielem. Wystarczy do tego typu produktu kupić nowy materac. Miękki tapczanik jest o tyle średnio trafionym pomysłem, z uwagi na jego powierzchnię do spania, która nie jest zazwyczaj odpowiednio dopasowane do kręgosłupa młodego człowieka.
Biurko dla ucznia, stoliczek dla przedszkolaka
Jak już zapisałam w podtytule, dla 2-4 latka wygodniejszy będzie mały stolik z dopasowanym krzesełkiem, najlepiej drewnianym lub wykonanym z dobrego gatunkowo plastiku. Duże biurko, które idealnie sprawdzi się dla nastolatka, będzie „kulą u nogi” dla nas jako rodzica, dbającego o bezpieczeństwo przedszkolaka. Z krzesła zwłaszcza obrotowego, tak fajnego do zabawy, maluch może bardzo łatwo upaść.
W przypadku ucznia – biurko i dopasowany, najlepiej regulowany fotel to podstawa, jeśli chodzi o miejsce do nauki. To przy nim nasze dziecko ślęczy nad książkami przez długie wieczory, gra w gry, maluje lub czyta książki. Biurko to absolutny must have w pokoju dorastającego dziecka. Fantastycznie, jeśli zaopatrzymy ucznia w kalendarz, na którym może robić swoje zapiski.
Półka lub szafka na książki i bibeloty
Każdy z nas lubi mieć swoje skarby i ulubione przedmioty. Dlatego regał lub półki są tak koniecznym elementem wyposażenia pokoju dziecka. Im więcej przedmiotów posiada, tym musimy go zaopatrzyć w dużą szafkę lub zestaw półek. Najwygodniej, aby niektóre elementy były zamykane. W końcu każdy lubi mieć własne sekrety. Ładnie komponują się pod wiszącymi półeczkami plakaty, których tematyka musi być związana z upodobaniami dziecka.
Skrzynie i kosze – użyteczne dekoracje w pokoju dziecka
Z moich obserwacji wynika, że większości z nas, rodziców, brakuje pomysłów – jak przechowywać zabawki. A przecież nie ma nic prostszego niż duże skrzynie, plecione kosze i kolorowe, solidne pudła, aby uporać się z rozgardiaszem w pokoju dziecinnym. Można je uatrakcyjnić np. skrawkami tapety samoprzylepnej, jeśli Wam takowe pozostały po naklejaniu na ścianę.
Szafa do pokoju dziecka
To już ostatni element wyposażenia i myślę, że oczywisty, pod warunkiem, że nie posiadamy w domu garderoby dla wszystkich domowników. O wielkości nie będę się rozpisywać, bo to spawa indywidualna. Warto ją jednak dopasować pod kątem wyglądu do całości pokoju dla dziecka. Można z powodzeniem wykorzystać starą szafę – przemalować farbami do mebli lub okleić samoprzylepną tapetą w dziecięce wzory w orientacji pionowej.
Dekoracje w pokoju dziecka
Na zakończenie wspomnę o dodatkach, które urozmaicą wnętrze i sprawią, że pokoik dla dziecka będzie oryginalny. Możesz skorzystać z gotowej galerii plakatów w Uwolnijkolory. Moje córki również się nimi zachwyciły i wybrały konstelacje spod znaku zwierzaków. Jeśli jesteś nastawiona na dużą zmianę i chcesz radykalnie odmienić wnętrze, polecam na jedną ścianę fototapety w dziecięce wzory. Doskonale się tu sprawdzą winylowe fototapety zmywalne, ponieważ można czyścić lekko wilgotną szmatką.