5 zasad, o których warto pamiętać, urządzając sypialnię

Czytałam niegdyś poradnik o zasadach, którymi powinniśmy się zasugerować aby mieć wygodną sypialnię. Pisało w nim o metrażu, który powinien mieć minimum 16m2. Uśmiechnęłam się pod nosem, bo w Polskich realiach nie zawsze mamy taką możliwość, na przykład mieszkając w bloku.

Jednak pomimo różnego typu sypialni, tych mniejszych, większych, ze skosami lub tzw. małej klitki, możemy tak zaaranżować nasz pokój do spania aby osiągnąć maksymalne zadowolenie i aby nasz sen i odpoczynek był na odpowiednim poziomie. Poczynając od kolorystyki pomieszczenia, a na doborze dodatków kończąc.

Kolorystyka wnętrza


Różnica pomiędzy sypialnią, a pokojem dziennym powinna być zasadnicza. O ile w salonie możemy pozwolić sobie na żywe barwy i dodatki, o tyle w pokoju przeznaczonym do spania powinniśmy być dosyć powściągliwi w tej kwestii. Proponuję stonowane beże, ponadczasową biel, różne odcienie szarości jako kolory bazowe. Oczywiście sypialnia nie musi być nudna i można do niej dobrać przeróżne dodatki lub zdecydować się na motyw przewodni na przykład w postaci dominującej fototapety. Doskonale sprawdzi się las spowity we mgle, który jest top of the top wśród tapet wybieranych właśnie do sypialni. Motyw jest o tyle ciekawy, że nie znudzi się nam po kilku miesiącach, a po drugie ukoi nasze zmysły i wprowadzi nas do krainy snu.

Inną moja propozycją na fototapetę w sypialni są ciemne paprocie na białym tle. Mamy do wyboru wiele rodzajów tapet: flizelinowa, winylowa zmywalna i moja ulubiona – samoprzylepna, do której założenia nie potrzebujemy kleju, co ułatwi nam pracę związaną z jej przyklejeniem i zrobimy to niemal błyskawicznie.


Wybierając konkretny typ fototapety do sypialni, przeanalizujmy, jakie kolory poboczne jej towarzyszą. W przypadku lasu we mgle widzimy dużo szarości. Stąd moja propozycja, na przydymiony kolor szary na pozostałych ścianach w sypialni. Drugi wspomniany mój typ to paprocie na białym tle, które doskonale będą się wyróżniać na 3 białych ścianach w pokoju nocnym.

5 zasad urządzania sypialni – szerokie łóżko


Jeśli mamy miejsce, zdecydujmy się na szerokie łóżko, które zapewni nam wygodę i komfortowy sen. Przy czym nie sama rama łóżka jest najważniejsza, gdyż stanowi ona jedynie aspekt wizualny. Najważniejsza kwestią jest dobór materaca, o czym mowa w punkcie kolejnym. Ramę wybieramy dowolną, zgodnie z naszym upodobaniem – metalową, drewnianą w naturalnym kolorze lub nawet stonowaną niebieską, która sprawdzi się na przykład w zestawieniu z pierwsza wymienioną przeze mnie tapetą do sypialni.

5 zasad urządzania sypialni - materac to podstawa


Otóż właśnie od materaca zależy nasz głęboki i zdrowy odpoczynek po ciężkim dniu pracy. Na jego wybór powinniśmy poświęcić więcej czasu niż na samą ramę łóżka. Do wyboru mamy 4 twardości materacy H1, H2 i H3, H4, a ich dobór jest uzależniony od wagi ciała. W przypadku, kiedy dzielimy łoże z małżonkiem, którego waga radykalnie różni się od naszej, możemy skusić się na zakup dwóch rodzajów materacy.
Jeżeli chodzi o sam typ produktu, mamy do wybory doskonałe wysokie materace kieszeniowe, które zadowolą niemal każdego, materace lateksowe, piankowe i piankowo-lateksowe. Ich cena jest uzależniona od materiałów z które zostały wyprodukowane. Mamy tez materace dla alergików i wykonane z materiałów które zmniejszają potliwość naszego ciała.

Praktyczne meble do sypialni


Nie muszą być super nowoczesne z firmowego sklepu. Ważne, aby nam się podobały i były praktyczne. W sypialni oprócz oczywistego łóżka powinna znaleźć się przestronna szafa na ubrania i pościel. Chcąc powiększyć optycznie wnętrze możesz zdecydować się na zakup szafy z dużym lustrem. Jednak możesz również odnowić swój mebel używając w tym celu fototapety o jasnym ciekawym fasonie np. peonie w stylu japońskiego Wabi Sabi. Natomiast jeśli lubisz wielkomiejski styl możesz ją pomalować na biało i nakleić obraz z klimatyczną uliczką Paryża.
Poza tym zastanów się nad stoliczkiem lub szafką koło łózka, na której możesz ustawić lampkę, a wieczorem w ramach relaksu ulubione czasopisma, książki lub lampkę czerwonego wina. Pani domu na pewno będzie zadowolona z toaletki z wygodnym miękkim siedziskiem, a bibeloty lub bieliznę można pochować w głębokiej komodzie.

5 zasad urządzania sypialni – oświetlenie


Aranżując sypialnię musimy gruntownie przemyśleć kwestię oświetlenia wnętrza. Najwygodniej jeśli zdecydujemy się na jego dwa rodzaje: punktowe w postaci małej lampki np. na nakastlik oraz główne – na suficie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, będziecie mogli korzystać z oświetlenia w zależności od potrzeby.
Omawiając temat sypialni sugeruję maksymalny minimalizm. Sypialnia to miejsce do odpoczynku, a im bardziej zagracony pokój, tym trudniej uzyskać wewnętrzny spokój. Dobrym pomysłem jest też dobór odpowiedniej jakości tkanin, koców, firan i zasłon. Wyższa jakość to droższy produkt, ale będzie nam służył latami. Co więcej, dzięki tego typu produktom uzyskamy przytulny, ciepły klimat w który można się doskonale zrelaksować.

Podziel się ze znajomymi:
Top