Jak dobrać obraz na ścianę do wnętrza mieszkania? Wybór wbrew pozorom nie jest łatwą decyzją. Nie zawsze droższe znaczy lepsze. Tani, prosty obraz na ścianę może być strzałem w dziesiątkę, a ambitna artystyczna produkcja może się okazać zbyt przerysowana. Cena nie powinna być najważniejsza, liczy się przede wszystkim efekt.
JAK DOBRAĆ OBRAZ NA ŚCIANĘ – PORADY
Wybierając dekorację na ściany, jak na przykład obraz na płótnie, warto kierować się kilkoma prostymi zasadami. Podążanie za nimi znacznie ułatwi podjęcie dobrej decyzji. Jak zatem idealnie dopasować dekorację ścienną do wnętrza mieszkania?
Obraz musi mieć to COŚ, co sprawia, że wzbudza pozytywne skojarzenia, poprawia samopoczucie i przywołuje na myśl miłe wspomnienia. Ponadto powinien też podkreślać osobowość i zainteresowania gospodarza. Dobrze, jeśli dekoracja – obraz na płótnie albo obraz w ramie – skłania do rozmowy, a nie tylko jest ładnym dopełnieniem wnętrza.
Obraz na ścianę do salonu czy sypialni musi być dostosowany pod względem koloru i rozmiaru do charakteru i stylu pomieszczenia, w którym się znajduje. Dodatkowo nie może się zlewać z tłem, ani zbytnio z nim kontrastować. Czasem korzystnym rozwiązaniem może być niewielka zmiana aranżacji, tworząca odpowiednie tło, które wydobędzie z dekoracji na ścianę to, co najlepsze.
OBRAZ NA ŚCIANĘ W RAMIE VS OBRAZ NA PŁÓTNIE
Rama jest elementem dzielącym ścianę od obrazu. Równocześnie jest elementem, który doda dekoracji elegancji i charakteru. Decydując się na nią, należy dopasować ją kolorystycznie zarówno do wnętrza pomieszczenia, jak i wzoru. Warto pamiętać, że najbardziej popularnym i uniwersalnym kolorem ramki jest czarny.
Rama jest też dodatkiem, który rozwiąże problem, w przypadku obrazów, które zupełnie nie pasują do reszty wystroju. To właśnie ona może być łącznikiem między stylem wnętrza i wzorem. Rama może korespondować z kolorem mebli lub innych dodatków w pomieszczeniu.
Obraz w ramie nie jest jedyną opcją dekoratorska w takim wydaniu. Bardzo popularną alternatywą są obrazy bez ramy – obrazy na płótnie. Wyglądają na lżejsze, dodają wnętrzu delikatności, a ich nowoczesny charakter wprowadza do aranżacji powiew designerskiej świeżości.
OBRAZ NA ŚCIANĘ – JAK GO ZAARANŻOWAĆ
Nie tylko wybór samego obrazu na ścianę jest kluczowy dla idealnej aranżacji wnętrza pomieszczenia. Równie ważne jest jego umiejscowienie i dopasowanie do dostępnej przestrzeni. Jak zrobić to naprawdę dobrze? Oto kilka sprawdzonych porad.
PRZESTRZEŃ
Obraz w ramie, jak i obraz na płótnie powinny mieć bardzo rozważnie dobrane towarzystwo. Zbyt duża liczba dekoracji w sąsiedztwie przytłoczy je i zepchnie na drugi plan. Ponadto nie należy także dopuszczać do sytuacji, w której obraz zostanie przysłonięty przez mebel czy zasłonę.
IDEALNA WYSOKOŚĆ
Jeśli obraz – szczególnie niewielki – zostanie powieszony na ścianie za nisko lub za wysoko, nikt go nie zauważy. Podobnie będzie, kiedy dekoracja ma ozdobić źle wyeksponowane miejsce. W takim przypadki najlepiej obraz umieścić na wysokości oczu, ewentualnie odrobinę wyżej, w odpowiedniej odległości od innych przedmiotów. Warto zatem poeksperymentować, bo czasem nawet małe przesunięcie daje zadziwiający efekt.
KOLOR MA ZNACZENIE
Grafika w żywych i wyrazistych kolorach doda energii nudnemu pomieszczeniu, a spokojniejszy zestaw barw stonuje tętniący życiem pokój. Najważniejsza jest jednak równowaga, a idealny obraz powinien w oczywisty sposób korespondować z kolorystyką wnętrza.
ODPOWIEDNI ROZMIAR I KSZTAŁT OBRAZU
Małe obrazy pełne szczegółów zupełnie zginą na dużej ścianie. Paradoksalnie nie będą one dobrze wyglądać również na ścianie małej. W niewielkiej przestrzeni sprawdzą się proste i jasne obrazy. Z kolei na duże można sobie pozwolić, jeśli mają zdobić naprawdę dużą wolną powierzchnię. W takim wypadku sprawdzą się też galeryjki.
Ponadto na efekt końcowy mają również wpływ kształty obrazów na ścianę. Na wąskiej pionowej powierzchni najlepiej będzie wyglądał pionowy obraz lub kilka mniejszych, jeden pod drugim. W przypadku kwadratowej ściany sprawdzi się obraz kwadratowy lub kilka mniejszych, które zostaną ułożone w mniej więcej kształt kwadratu. Z kolei nad długą kanapą w salonie powieś szeroką panoramę.
OBRAZ NA ŚCIANĘ VS STYLOWA GALERYJKA
Duża ściana oznacza duże pole do popisu. Można powiesić na niej tryptyk lub serię kilku mniejszych obrazów utrzymanych w tej samej kolorystyce i podobnym klimacie. Warto wieszać obrazy na zasadzie mały obok małego, duży obok dużego. Z kolei obrazy różnej wielkości umieszczone obok siebie, należy wyrównać w linii ich środki. Ustawienie w linii górnych krawędzi, sprawi wrażenie bałaganu. W przypadku kilku obrazów różnej wielkości można powiesić je tak, aby w środku znajdował się większy obraz, a mniejsze po bokach.
Pamiętając o tych zasadach znacznie łatwiej jest odpowiednio dobrać obraz do ściany i wnętrza. Przemyślana aranżacja jest opłacalna. W efekcie obraz na ścianę będzie cieszył domowników przez lata, a wnętrze nabierze oryginalnego stylu i charakteru.