Uwiecznianie najlepszych chwil telefonem na stałe wpisało się w codzienność. Dziś każdy może być fotografem i łapać kadry z własnej, oryginalnej perspektywy. A co, gdy w telefonie zapełni się pamięć, a Ty nie chcesz pozbywać się wspomnień? Albo może – tak zwyczajnie – chcesz wywołać kadry, które wciąż kojarzysz z najpiękniejszymi chwilami w życiu? Drukarka fotograficzna w domu może być dobrym rozwiązaniem. Zobacz, czy warto w nią zainwestować.
Wstępna ocena kosztów – ile kosztuje drukarka do zdjęć?
To właściwie temat na obszerniejszy wpis lub miniporadnik dotyczący wyboru sprzętu. Planowanie zakupu drukarki do zdjęć będzie wymagać zapoznania się ze specyfiką druku. Wśród najpopularniejszych, a jednocześnie najtańszych sprzętów znajdują się drukarki atramentowe. Można je kupić już za około 200 złotych, by wywoływać odbitki w domowym zaciszu. Pomimo średnich kosztów eksploatacji standard uzyskanych fotek może być niezadowalający w porównaniu do zdjęć wywoływanych w profesjonalnym punkcie.
Wyróżnia się też drukarki termosublimacyjne – te najlepiej wypadają, jeśli w grę wchodzi wywoływanie zdjęć. Sprzęt dedykowany jest drukowaniu fotek, a jego koszty zaczynają się w granicach 400 złotych. Warto jednak podkreślić, że takie drukarki ogranicza wąska funkcjonalność. Chcesz wywołać odbitki XXL? Urządzenie termosublimacyjne raczej nie poradzi sobie z takim formatem. Drukarki laserowe z kolei są drogie w zakupie – na ten cel trzeba przeznaczyć co najmniej 1000 złotych (najczęściej polecane modele kosztują dwukrotnie więcej). Pomimo dobrej jakości użytkownik może spotkać się w pewnymi ograniczeniami, o których poniżej.
Najlepsza drukarka fotograficzna – co wziąć pod uwagę?
Sama chęć drukowania zdjęć w domu nie wystarczy, by cieszyć się ich dobrą jakością. Nawet najdroższy sprzęt może minąć się z Twoimi oczekiwaniami, jeśli dokładnie nie przeanalizujesz jego parametrów. Czym się kierować przy zakupie drukarki? Przede wszystkim zwróć uwagę na rodzaje obsługiwanych formatów. To wielkie ułatwienie, które minimalizuje konieczność ręcznego wycinania fotek z papieru fotograficznego.
Jeśli masz zamiar korzystać z drukarki sporadycznie, by co jakiś czas uzupełniać swoją kolekcję o kilka zdjęć, to będzie dobry wybór. Wyobraź sobie jednak wycinanie 20 kadrów do dokumentów czy setki fotek z wakacji. Ręce odmówią posłuszeństwa! W takim wypadku o wiele korzystniej, szybciej i wygodniej będzie to zrobić online – na przykład w Uwolnij Kolory, gdzie regularnie trafiasz na promocyjne ceny fotoproduktów :)
Gramatura papieru i rozdzielczość zdjęć
Jedną z najistotniejszych kwestii jest rodzaj używanego papieru. Odbitki, które zamawiasz u nas, drukowane są na sztywnym i trwałym papierze, który zapewni trwałość i umożliwi wielokrotne użytkowanie. Czy wiesz, że nie każda drukarka do zdjęć z telefonu obsługuje papier, którego gramatura przekracza 180 g/m2? Zapoznaj się z parametrami wybranego sprzętu, w przeciwnym razie czeka Cię przykre rozczarowanie.
Wydruk zdjęć w wysokiej rozdzielczości oznacza lepszą jakość – zdjęcia są wyraziste, a każdy szczegół dobrze widoczny. Zapoznaj się ze specyfikacją techniczną drukarki, którą chcesz kupić. Sprzęty mieszczące się w średniej klasie cenowej drukują zdjęcia w rozdzielczości 1200 dpi, z kolei te z wyższej półki zadowolą Cię jakością na poziomie 1440 dpi. Te urządzenia kosztują zwykle powyżej 1000 złotych.
Zoom na jakość
Drukowanie zdjęć w domu może być sposobem na szukanie oszczędności, ale w wielu przypadkach okazuje się, że najbardziej traci na tym... jakość. Odbitki zdjęć z prywatnej kolekcji nie zawsze będą spełniać Twoje oczekiwania i wpływa na to mnóstwo czynników – jakość użytego papieru, rodzaj tuszów, a przede wszystkim model samej drukarki, czy wreszcie – wspomnianej już rozdzielczości.
Wydruk odbitek w domowym zaciszu może minąć się z tym, czego się spodziewasz. Wystarczy zakup tańszego papieru, by zdjęcia zyskały szarą poświatę, co zdecydowanie wpływa na ich kolorystykę. Co więcej – mogą one szybciej blaknąć z uwagi na stosowanie przez producentów wybielaczy. Co jeszcze może pójść nie tak? Wydruk odbitek w profesjonalnych fotolabach (które stosujemy w UWK) jest nieporównywalnie lepszej jakości. Nie ma tu mowy o ziarnistości czy fałszywym odwzorowaniu kolorów.
Porównanie kosztów
Czy opłaca się drukować zdjęcia na drukarce w domu? To pytanie zadaje sobie każdy, kto rozważa zakup sprzętu na własny użytek. Ciężko oszacować koszty związane z drukowaniem zdjęć w domu, ponieważ na kwotę jednego kadru składa się cena papieru, model drukarki, wydajność tuszów, a także koszty prądu. Warto doliczyć też czynniki niematerialne – czas spędzony na drukowaniu obszernej kolekcji, który można przeznaczyć dla bliskich, czy też osłabianie wzroku podczas komputerowej korekty kadrów.
Tymczasem w UWK masz wszystko jak na dłoni – zdjęcia na doskonałej jakości papierze fotograficznym, naświetlane na profesjonalnych fotolabach, docięte na wymiar i estetycznie zapakowane. Ty wybierasz format, opcje kadrowania i rodzaj papieru – my robimy resztę! A to wszystko zaledwie w 2 dni robocze. Prościzna, prawda? :)
Jaka drukarka do drukowania zdjęć?
Nie podlega wątpliwości, że drukarkę warto mieć w domu – jest niezbędna przy wydruku dokumentów czy pojedynczych zdjęć, które chcesz wykorzystać do własnych celów. Na jaki model się zdecydować, aby nie nadwyrężyć domowego budżetu, a jakość zdjęć była zadowalająca?
Jeśli szukasz urządzenia wielofunkcyjnego, które wyróżnia się wśród innych właśnie dobrą jakością zdjęć, zainwestuj w model Canon Pixma TS5350. Kosztu zakupu nie przekroczy 500 złotych – w tej cenie możesz nie tylko drukować, ale i skanować oraz kopiować dokumenty. Wśród produktów z wyższej półki na uwagę zasługuje Brother DCP-T520W. Urządzenie obsługuje gramaturę papieru do 220 g/m2, posiada moduł łączności bezprzewodowej i gwarantuje niskie koszty eksploatacji. Jej koszt to około 1000 złotych. Potrzebujesz czegoś poręcznego? Postaw na przenośną minidrukarkę do zdjęć z telefonu Polaroid HI-PRINT Pocket Printer. To drukarka termosublimacyjna, za którą trzeba zapłacić około 500 złotych. Zdjęcia są bardzo dobrej jakości, ale jedyny obsługiwany format to 54 × 86 mm.