Moment, kiedy nasze dziecko zamienia się w panienkę lub młodego kawalera nadchodzi szybko i niespodziewanie. Do lamusa z dnia na dzień odchodzą wszystkie pluszowe misie, samochodziki i lale. Na naszym progu staje nastolatek, sięgający naszego ramienia i drżymy na myśl, że wkrótce nas przerośnie.
W takiej sytuacji, powinniśmy nieco pozmieniać jego pokój. Nie wypada, aby podlotek mieszkał w pokoju, który przypomina sklep z zabawkami. Co więcej, będzie skrępowany zapraszając swoich przyjaciół. Zastanówmy się jaki styl wnętrza będzie mu najbardziej odpowiadał.
Styl młodzieżowy, czyli jaki?
Decyzja, jak powinien prezentować się pokój młodzieżowy, powinniśmy gruntownie przemyśleć i przedyskutować z jego właścicielem. Niemniej jednak, nie zapominajmy, że nastolatek, to mimo wszystko jeszcze dziecko. Więc nie przesadzajmy z wyborem dodatków. Każdy młody człowiek ma swój plan na życie i my, rodzice nie powinniśmy zbytnio w niego się angażować.
Skoro nasze nastoletnie dziecko upiera się na 5 plakatów z bohaterami ulubionej gry na głównej ścianie pokoju – pozwólmy mu na to. Wszak pokój to jego królestwo! Owszem możemy wtrącać się w przypadku bałaganu… ale to już odmienny, bardzo długi temat.
Dobierzmy meble, biurko, łóżko w jednym stylu, tak aby całość była spójna i ładnie się prezentowała. Za to, nastolatek z pewnością nam podziękuje. Mamy do wyboru mnóstwo różnych styli: boho, industrial, vintage, scandi, american dream, japoński…. A może prosty loftowy! Ten zdawać by się mogło surowy obraz pomieszczenia znajduje bardzo wielu zwolenników, nawet kilkuletnich, których przykładem może być mój syn.
Młodzieżowy pokój w stylu loft – dodatki
Nie musimy wzorować się bezpośrednio na stylowych loftowych wnętrzach, ale możemy zaczerpnąć z nich kilka elementów, które doskonale oddadzą charakter pokoju dziecka. Przykładem mogą tu być metalowe: czarne, szare bądź białe lampy sufitowe, kinkiety oraz oświetlenie na biurko. Kolejnym elementem może być wisząca lub stojąca półka na książki i drobiazgi, wykonana z grubych prętów.
Nie zapominajmy o łóżku z metalową ramą bądź w naturalnym kolorze drewna. Wspomniany drugi materiał również doskonale sprawdzi się w loftowym wnętrzu. Pamiętajmy, jakie znaczenie ma kolor w życiu człowieka. Nie aranżujmy czarnego, pesymistycznego wnętrza. Doskonale sprawdzą się odcienie czerwieni, zieleni, granatu, a nawet błękitu.
Młodzieżowy pokój w stylu loft – dekoracje na ściany
Gruntownie przemyślmy decyzję o kolorze ścian. Rewelacyjnie wygląda cegła, aczkolwiek nie musimy wydawać na nią krocie i poświęcać wiele tygodni na jej układanie. Najprostszym rozwiązaniem będzie tapeta, na przykład winylowa zmywalna z imitacją starego muru z cegły.
Innym przykładem może być wzór, który ostatnio jest bardzo na topie – mapa świata. Mam tu ma myśli samoprzylepną mapę świata z motywem jasnych cegieł która dodatkowo rozjaśni pomieszczenie i będzie stanowiła doskonałe tło do mebli i dodatków oraz odda młodzieżowy charakter wnętrza.
Równie dobrym pomysłem na uatrakcyjnienie jednej ściany w pokoju, będzie flizelinową fototapeta z piłka do koszykówki, która przebija mur. Takie rozwiązanie z pewnością ucieszy każdego fana tego sportu, który już teraz zaciera ręce i nie może się doczekać startu nowego sezonu NBA. Dodatkowym plusem jest możliwość zamówienia fototapety w konkretnym rozmiarze, nawet w przypadku posiadania nietypowego rozmiaru ściany, nawet skośnej na poddaszu.
Młodzieżowy pokój w stylu loft – dodatki w stylu loftowym
Każdy z nas lubi różnego rodzaju bibeloty. Nie odmawiajmy ich również naszemu podlotkowi. Rewelacyjnym dodatkiem dla ucznia będzie duży, podświetlany globus, który pełni nie tylko edukacyjną formę, ale również może służyć jako nocna lampa (u nas sprawdziła się doskonale).
Niezawodny będzie również budzik. Mamy wiele różnych tego typu produktów w sklepach stacjonarnych i internetowych. Na ścianie niezawodne będą różnego rodzaju plakaty w czarnej ramie.
Zaproponuję galerię 3 plakatów:
- Ilustracja – bałagan
- Typografia – „Po co sprzątać, skoro można zgasić światło”
- Ilustracja – rozgardiasz
Nie rozpędzajmy się w aranżowaniu całości wnętrza dla nastolatka. Zostawmy mu pole do manewru. Im więcej się zaangażuje w metamorfozę pokoju, tym chętniej będzie w nim spędzał czas i będzie z niego dumny.