Aromat domowych wypieków unoszący się w kuchni, dębowa podłoga skrzypiąca gdzieniegdzie pod naciskiem stóp, lniany obrus narzucony na drewniany stół czy motywy roślinne, które subtelnie dopełniają wnętrza. Styl rustykalny najczęściej wywołuje takie właśnie skojarzenia. Jakie dekoracje – również ścienne – najlepiej wpiszą się w klimat mieszkań zaaranżowanych w klimacie tradycyjnej wsi?
Styl rustykalny – co go wyróżnia?
W ostatnich latach styl rustykalny zyskał bardzo dużą popularność nie tylko na obrzeżach miast, ale także w samych ich centrach. Mieszkańcy metropolii zmęczeni miejskim zgiełkiem i hałasem, zapragnęli zaprosić do swoich wnętrz nieco przytulnego, wiejskiego klimatu.
Styl rustykalny nawiązuje do wsi, leśnych chatek i wakacji u dziadków. Kojarzy się z przytulną, rodzinną atmosferą, ogniskiem domowym i błogim wypoczynkiem przy kominku. Jego nazwa wywodzi się od łacińskiego rusticus, oznaczającego wiejski. Wywodzi się Stanów Zjednoczonych, w których pod koniec XIX wieku mieszkańcy zaczęli chętniej samodzielnie wytwarzać meble i ozdoby – głównie ze starego, często spękanego drewna i innych, naturalnych materiałów dostępnych pod ręką. Słoje, pęknięcia czy przetarcia widoczne na drewnianych podłogach i meblach do dziś są uznawane za jedną z najbardziej charakterystycznych cech stylu rustykalnego. W połączeniu z miękkimi tkaninami, koronkowymi zazdrostkami czy ręcznie malowaną ceramiką, tworzą spójny i harmonijny efekt, który szybko pokochali nie tylko mieszkańcy wsi, ale także wielkich miast.
Ozdoby rustykalne w Twoim domu – o czym pamiętać?
Styl rustykalny możesz z powodzeniem wykorzystać w domu wolnostojącym, niewielkim mieszkaniu w bloku czy przestronnym mieszkaniu w powojennej kamienicy.
Kolorystyka
W rustykalnych pomieszczeniach królują jasne kolory – głównie biel, a także rozbielone szarości i beże, które świetnie komponują się z naturalnymi tkaninami: lnem, bawełną, ale często także wełną. W takich aranżacjach doskonale sprawdzają się również wszelkie skarby, które można kupić na pchlim targu.
Tkaniny i ozdoby rustykalne
W rustykalnej aranżacji mile widziane są m.in. lniane i haftowane obrusy, ręcznie malowana ceramika (często pełniąca wyłącznie funkcję dekoracyjną), stare młynki do kawy, wagi szalkowe, moździerze, drewniane deski na podłogach, biała cegła, czy też kamienne akcenty. Nie przejmuj się widocznymi pęknięciami czy zarysowaniami – dodadzą wnętrzom charakteru i autentyczności.
Wnętrza rustykalne powinny przywodzić na myśl gospodarstwa wiejskie, w których na każdym kroku widać pamiątki rodzinne, ozdoby nawiązujące do roślin, zwierząt i okolicznych krajobrazów.
Meble
W rustykalnych aranżacjach nie może zabraknąć prostych, drewnianych mebli. Postaw na minimalizm – unikaj zaś fantazyjnych kształtów czy zbędnych zdobień. Zamiast tego wybierz tradycyjne meble – bez ozdób lub jedynie z subtelnymi ornamentami roślinnymi. Dobrze sprawdzą się też ceramiczne, najlepiej ręcznie malowane uchwyty do szafek, które urozmaicą aranżację i będą zgodne z klimatem rustykalnym. Jeśli chcesz ocieplić wnętrze, na krzesłach i ławie możesz położyć poduszki w kolorze nawiązującym do całej aranżacji, zaś na stole – lniany obrus i suszone kwiaty w wazonie.
Obrazy i plakaty rustykalne
Jakie obrazy i plakaty rustykalne będą najlepiej prezentować się w rustykalnych wnętrzach? Przede wszystkim takie, które nawiązują motywem i kolorystyką do wiejskiej chaty.
Obrazy rustykalne
Wśród obrazów rustykalnych od Uwolnijkolor znajdziesz między innymi takie z motywami warzyw, owoców i ziół. Idealnie sprawdzą się w kuchni lub jadalni. Wyeksponuj je na ścianie obok półek ze słoikami pełnymi przypraw, starymi młynkami do kawy czy ceramicznymi kubkami z targu staroci. Motywy roślin i ziół na obrazach rustykalnych, będą świetnie korespondować z suszonymi kwiatami na stole, a także donicami ze świeżą i pachnącą bazylią, miętą czy kolendrą. Jeśli szukasz obrazów rustykalnych również do pokoju gościnnego lub sypialni – postaw na kwiaty. Będą pięknie wyglądać na tle białej, beżowej bądź jasnoszarej ściany. Strzałem w dziesiątkę będzie obraz na płótnie przedstawiający pole słoneczników, łąkę na ciemnym tle i utrzymane w pastelach krajobrazy lasów, wsi i mórz.
Plakaty rustykalne
Rozmaite plakaty rustykalne to także dobry sposób na szybką metamorfozę wnętrza i nadanie mu wyjątkowego klimatu wiejskiej chatki. Plakaty rustykalne w odróżnieniu od obrazów są nowocześniejszą formą zdobienia ścian. Do wyboru masz m.in. motywy zwierzęce, plakaty ze starodawnymi rowerami na wiejskich drogach i deskami serów (świetny wybór do jadalni!). Aby jeszcze lepiej wyeksponować naturalne drewno oraz nawiązanie do przyrody, postaw na plakaty rustykalne przedstawiające np. słoje na pniu, przetarte deski w intensywnym kolorze oraz kłody drewna ułożone w niebanalną kompozycję. Wśród rustykalnych ozdób, nie brakuje także plakatów z akwarelowymi krajobrazami gór, jezior i wsi, które pięknie ożywią Twoje mieszkanie.