Obrazy to świetny dodatek do każdego wnętrza. Dopełnia i podkreśla stylistykę, dodaje charakteru, ożywia przestrzeń. Tak wiele funkcji w małym dodatku na ścianę? To możliwe, przekonajcie się sami.
Obrazy w klasycznym wnętrzu
Osoby lubiące mieszkać przytulnie i estetyczne, zwykle aranżują mieszkania w stylu klasycznym. Do tych wnętrz, pełnych ciepłego drewna i nasyconych kolorów najlepiej pasują obrazy w stonowanych barwach. Zbyt wiele kolorów i motywów spowoduje, że wystrój będzie ciężki. Klasyczne wnętrze potrzebuje klasycznych dekoracji. Najlepiej więc zdecydować się na bardzo popularny i wdzięczny motyw w sztuce – postać kobiety. Świetnie sprawdzą się reprodukcje znanych malowideł, np. „Dama z gronostajem”, czy „Mona Lisa”. Rama jest obowiązkowa. Odpowiednio dobrana do obrazu i stylu wydobywa prawdziwy charakter pomieszczenia.
Obrazy w skandynawskim stylu
Styl skandynawski to prostota, naturalność i funkcjonalne wykończenie. Najczęściej odnajdziemy w nim surowe lub malowane na biało drewno, jak również beże i błękity. W takich wnętrzach nie sprawdzą się reprodukcje znanych obrazów i artystyczne kompozycje. W zamian za to wiele warto wykorzystać proste projekty, np. plakaty z motywami roślinnymi, motywującymi tekstami, rysunkami zwierząt, geometrycznymi wzorami i figurami. Na obrazach króluje biel, zielenie i błękity. Niekiedy pojawia się brudny róż, brąz i szarości. Albo tylko biel w towarzystwie czerni.
Do skandynawskich mieszkań pasować będą również obrazy przedstawiające architekturę. Głównie z uliczkami pełnymi drewnianych domków, widoki świątyń i murowane zabudowania. Ramki nie są obowiązkowe. Jeśli już się pojawiają, to są jasne, nieprzytłaczające, często drewniane w lekko przydymionej tonacji albo delikatne, aluminiowe.
Wnętrze nowoczesne lub minimalistyczne
Brak ozdobników i rozsądne stosowanie dodatków to wyróżnik stylu nowoczesnego. Jednak i w takich wnętrzach mogą znaleźć dla siebie miejsce odpowiednio dobrane obrazy lub plakaty. Do nowoczesnego lub minimalistycznego wnętrza pasują obrazy z delikatnie nakreślonym wizerunkiem ludzi. Portrety lekkie i zmysłowe, niemal eteryczne. Sprawdzą się też geometryczne wzory w ograniczonej kolorystyce lub obrazy z motywem art deco. W nowoczesnych mieszkaniach nie powinno też zabraknąć obrazów z widokami miast, charakterystycznymi budowlami, wieżowcami i miejskim splendorem.
Obrazy w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach oprawia się prosto: w passe-partout w podstawowych kolorach, cienkie jednokolorowe ramy, bez zdobień i ornamentów.
Obrazy rustykalne i w klimacie etno
Przytulne, pełne życia wnętrza etno i rustykalne cechują się naturalnymi barwami, kolorami ziemi, a także jaskrawymi, wyrazistym akcentami. Dekoracje ścienne w takich wnętrzach, oprócz zachowania kolorystyki, dodatkowo muszą nawiązywać do folkloru i stylu eko, prostymi oraz naturalnymi materiałami.
Obrazy w stylu rustykalnym lub etno to głównie krajobrazy, piękne kwiaty i roślinność. Widoki egzotycznych miejsc, plemiennych motywów i narzędzi. Mogą być bardzo kolorowe, zwłaszcza w przypadku typowo egzotycznych widoków lub folkowej kolorystyki.
Ramy do obrazów w stylu rustykalnym i etno nawiązują do stylu całego wnętrza. Jeśli zatem dominują w nim kolory ziemi – rama powinna być drewniana z widocznymi słojami. Jeśli wybieramy ramę ozdobną tę przecieraną lub z geometrycznymi wzorami. Natomiast gdy mamy do czynienia z pomieszczeniem w typowo etnicznych, mocnych barwach warto wybrać wąską ramkę w intensywnym kolorze lub szerokie passe-partout.
Obrazy to małe i tanie dodatki do domu, a potrafią uzupełnić każdą, nawet najbardziej wymagającą, przestrzeń, a także postawić kropkę nad i w aranżacji wnętrza. Jedynym wyzwaniem pozostaje odpowiednie dobrane ich do stylu mieszkania, co z kolei nie zawsze jest prostą sprawą.