Fotografia od prawie 200 lat jest obrazowym sposobem komunikacji ze światem. To dzięki zdjęciom możesz utrwalać magię chwil i tworzyć wyjątkowe wspomnienia. Chcesz wiedzieć, jak robić dobre kadry? Poznaj rodzaje fotografii i wybierz jedną z nich na swoją specjalizację.
Świętuj nawet jako amator
Czy wiesz, że niemal każdego dnia świętujemy ważny dzień? Swoje święto mają między innymi miłośnicy książek (9 sierpnia), czworonożni przyjaciele (1 lipca), a nawet pluszowy miś (25 listopada). Nie zdziwi Cię chyba Światowy Dzień Fotografii, obchodzony każdego roku 19 sierpnia. Nie musisz być profesjonalistą, by celebrować ten dzień. Jako amator wysmakowanych kadrów uczcij to święto niepowtarzalnym zdjęciem. To jedyny sposób na to, by zapamiętać najważniejsze chwile.
Rodzaje fotografii – wybierz swój kierunek
Upamiętnianie kluczowych momentów sprawia, że możemy za jakiś czas wspominać je z mocniej bijącym sercem. Chcesz zająć się fotografią, ale nie wiesz, który rodzaj przypadnie Ci do gustu? Sprawdź, jakie masz opcje i najlepiej spróbuj swoich sił w każdej z poniższych kategorii:
- fotografia podróżnicza – idealnie sprawdza się przy utrwalaniu kadrów z wycieczek lub miejsc, które Cię zachwycają. Możesz robić zdjęcia górskich pejzaży, nadmorskich zachodów słońca, miejskiej architektury lub wszystkiego, co ma związek z naturą i wywołuje efekt WOW! :) Z tego typu zdjęć utworzysz efektowny fotoobraz, który wywoła dziesiątki wspomnień za każdym razem, gdy na niego spojrzysz,
- fotografia portretowa – to dziedzina, w której starasz się ująć emocje wymalowane na twarzy konkretnym wydarzeniem. Radość, smutek, głęboka zaduma – oczy potrafią wyrazić to, czego nie potrafi opisać pióro. Wprawne oko fotografa potrafi wzruszyć kadrem, na którym znajdują się osobiste przeżycia. Takie zdjęcia nie mogą się zmarnować, tkwiąc zapomniane w pamięci aparatu. Wykonaj fotoplakat lub wywołaj odbitki, by podziwiać swoje dzieła z najbliższymi,
- fotografia uliczna – przypomina nieco reportaż, ale nie ogranicza się do głównego bohatera. W fotografii ulicznej liczy się obserwacja i umiejętność uchwycenia tego, co najbardziej ulotne. To jedna z trudniejszych dziedzin, ale z pewnością przynosząca największą satysfakcję. Na podstawie zebranych kadrów może powstać fotoksiążka, która wciągnie odbiorcę perspektywą i techniką wykonywanych zdjęć,
- fotografia krajobrazowa – to dziedzina skupiająca się na pięknie natury i niemal całkowicie wykluczająca udział człowieka w kadrze. Jako specjalista w tej dziedzinie musisz koncentrować się na świetle i kompozycji, by pokazać otaczający świat w idealny sposób. Fotografia krajobrazowa wymaga umiejętnego operowania obiektywem.
Jak robić dobre zdjęcia?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każda dziedzina fotografii rządzi się własnymi prawami. Warto jednak zapoznać się z podstawami kompozycji i zasadą trójpodziału, a przede wszystkim opanować możliwości swojego sprzętu. W dzisiejszych czasach nie ma reguły wskazującej na używanie wyłącznie drogich lustrzanek i kupowanie kolejnych obiektywów, bo dobre zdjęcia można równie dobrze wykonać smartfonem.
Zapoznaj się z takimi pojęciami, jak kontrast, czułość ISO, balans bieli czy jasność i eksperymentuj na „żywym organizmie”. Jeśli podróżujesz, dowiedz się czy utrwalanie w kadrze wizerunku przypadkowych osób jest zgodne z prawem (podpowiedź: w Europie nie potrzebujesz zgody na wykonywanie fotografii ulicznej czy innych). Praktyka jest tym, dzięki czemu wykształcisz swoje umiejętności i wzniesiesz je na wyższy poziom.
Zatrzymaj czas w kadrach
Powrót myślami do minionych chwil to przyjemne uczucie, które wywołuje ciepło na sercu. Możesz zatrzymać czas w kadrach, by wracać do najważniejszych chwil, kiedy tylko chcesz! To właśnie magia fotografowania, dzięki której uświadamiasz sobie nie tylko fakt upływającego czasu, ale i znaczenie sekund, które stanowią dla Ciebie bagaż życiowych wspomnień. Rób zdjęcia, kolekcjonuj odbitki i eksponuj wartościowe momenty. Tylko w ten sposób ocalisz od zapomnienia to, co dla Ciebie najważniejsze.